Прогноза за резултатот Португалија против Швајцарија, време е Роналдо да биде паркиран

Regiana Adela
0

Португалија ќе се сретне со Швајцарија во топ 16 коло на Светското првенство 2022 година на стадионот Лусаил во среда (7/12/2022) рано наутро WIB. Двата тима ќе настапат со своите најдобри способности да дознаат кој е победникот.

Овој натпревар нема да биде лесен натпревар за Кристијано Роналдо и колегите. Врз основа на Селекао дас Куинас од глава до глава , тие победија само со тесни 3-2 над Швајцарија во нивните последни пет средби.

И покрај убедливата победа, Португалија исто така не го покажа најдоброто претставување на Светското првенство во 2022 година. Тоа можеше да биде фактор што и овозможи на Швајцарија да го добие натпреварот.

Последна средба Португалија против Швајцарија

 

Португалија и Швајцарија никогаш не се дуели на мундијалската сцена. Тоа значи дека утрешниот натпревар ќе биде првиот дуел на двете селекции. Интересно, еден од дуелите мора да се добие подоцна за да се одредат билетите за четврт-финалето на Светското првенство во 2022 година.

На последните шест средби победничките рекорди на двете екипи се изедначени. И Португалија и Швајцарија победија три пати. Ниту еден од натпреварите не заврши нерешено.

 

Неодамна, во натпреварот од Лигата на нации на УЕФА, Швајцарија победи со 1-0 над Португалија на 12 јуни 2022 година.

Историски белешки за Швајцарија

 

Швајцарија конечно по втор пат оваа година се проби во осминафиналето на Светското првенство. Швајцарија последен пат ја проба среќата да се пласира во четвртфиналето на Светското првенство во 1954 година.

Швајцарија влезе во осминафиналето во 2022 година откако забележа две победи против Камерун (1-0) и против Србија (3-2) во оваа прелиминарна рунда.

Единствениот пораз што Швајцарија го проголта во прелиминарното коло од групата Г е од Бразил (0-1).

Прогноза за Португалија против Швајцарија

 

Може да се каже дека Португалија не го покажа најдоброто од Светското првенство 2022. Роналдо и другите не беа премногу доминантни со 3-2 победа против Гана и 2-0 против Уругвај.

Против Јужна Кореја, репрезентацијата на Португалија всушност мораше да проголта тесен пораз од 1-2, иако тие сепак излегоа како победници во групата Х. За среќа, тие веќе се погрижија да се квалификуваат прво во нокаут рундата. 

Португалија во оваа борба очигледно имаше корист. Освен што имаат поблескав состав, тие имаат прилично стабилна игра на секој натпревар.

На Португалија му се предвидува победа над Швајцарија во последното осминафинале на Светското првенство во 2022 година со тесна гол разлика. барем еден гол автобус непречено ги однесе во следната рунда.

Posting Komentar

0 Komentar
Posting Komentar (0)
To Top
lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft lllllalksakjsdywerdjhwsrfwesft